SURF DISCO SENS
20 W
2.200 lm
IP44
UGR <20
50.000 h
Opening: 120 °
-10 a 50 °C
IK04
CRI >80
GR 0












Ref: 45102000
SURF DISCO SENS 20W CCT IP44 | Downlight Superficie Circular Blanco + Sensor Presencia
• Round LED surface-mounted downlight with a presence sensor. Its wide beam angle provides general lighting with maximum efficiency.
• Light source: SMD LED module and external driver.
• Opal diffuser allows light to spread perfectly without creating harsh shadows.
• Specially designed to replace conventional fluorescent downlights.
• Quick and easy installation using spring-loaded mounting brackets.
• Recommended for installation in commercial areas, offices, schools, and home lighting (kitchens, hallways, bathrooms, living rooms, etc.)
Warranty: 3 years
PHYSICAL DATA| Color | Blanco |
| Frame material | Zamak |
| Driver/equipment included | Yes |
| Type driver/equipment | LED |
| Movement | Fixed |
| Degree of IP protection | IP44 |
| Degree of IK protection | IK04 |
| Operating temperature | -10 ~ 50 °C |
DIMENSIONAL DATA| Type of Installation | Surface |
| Format | Circular |
| Diameter | 225 mm |
| High/Depth: | 13 mm |
OPERATING DATA| Chromatic reproduction index | >80 |
| MacAdam grouping | 3 |
| Luminous flux | 2.200 lm |
| Luminous efficacy | 110 lm/W |
| Optical distribution | Direct |
| Optical Symmetry | Extensive |
| Opening angle | 120 ° |
| Unified glare rating | <20 |
| LED type | SMD LED |
| Number of lamps | 1 (included) |
| Type of lamp | LED module |
| Replaceable lamp | Not |
| Life time | 50.000 h L80B10 |
ELECTRICAL DATA| Lighting technology | Led |
| Consumed power | 20 W |
| Power factor | 0,90 |
| Voltage | 85 - 265 V |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Insulation class | Class |
ENERGY EFFICIENCY| Kind of product | Light source |
| Energy classification | F |
| EPREL registration number | 987115 |
REGULATORY COMPLIANCE| CE marking | Yes |
| BREEAM suitable | Yes |
| RoHS compliant | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Selective collection | Yes |
| Environmentally friendly | Yes |
| Photobiological safety | GR 0 |
| High energy efficiency | Yes |
| Easy installation | Yes |
| Made in Spain | Not |