ROMER
10 W
CCT SWITCH
1.000 lm
Led 250 mA
IP44
UGR <19
30.000 h
Opening: 36 °
-10 a 50 °C
IK04
CRI >80
GR 0











Ref: 46801000
ROMER 10W CCT IP44 | Spot Empotrar Circular Blanco
• Round, directional LED spotlight made of aluminum with an elegant white finish.
• Excellent option for efficient and versatile lighting of your interior spaces.
• Quick and easy ceiling mounting using springs, specially designed for installation in interior spaces such as hallways, living rooms, kitchens, etc.
Warranty: 3 years
PHYSICAL DATA| Color | Blanco |
| Aluminio |
| Driver/equipment included | Yes |
| Type driver/equipment | LIFUD |
| Movement | Adjustable |
| Tilt angle | 10 º |
| Degree of IP protection | IP44 |
| Degree of IK protection | IK04 |
| Operating temperature | -10 ~ 50 °C |
DIMENSIONAL DATA| Type of Installation | Embed |
| Format | Circular |
| External diameter | 85 mm |
| Cutting diameter | 75 mm |
| High/Depth: | 50 mm |
OPERATING DATA| Chromatic reproduction index | >80 |
| MacAdam grouping | 3 |
| Color lamp/application | CCT SWITCH |
| Luminous flux | 1.000 lm |
| Luminous efficacy | 100 lm/W |
| Optical distribution | Intensive |
| Optical Symmetry | Spot |
| Opening angle | 36 ° |
| Unified glare rating | <19 |
| LED type | Chip COB Bridgelux |
| LED power intensity | 250 mA |
| Number of lamps | 1 (included) |
| Type of lamp | LED module |
| Replaceable lamp | Not |
| Life time | 30.000 h L80B10 |
ELECTRICAL DATA| Lighting technology | Led |
| Consumed power | 10 W |
| Power factor | 0,80 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Insulation class | Class |
ENERGY EFFICIENCY| Kind of product | Light source |
| Energy classification | F |
REGULATORY COMPLIANCE| CE marking | Yes |
| BREEAM suitable | New construction |
| RoHS compliant | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Selective collection | Yes |
| Environmentally friendly | Yes |
| Photobiological safety | GR 0 |
| Easy installation | Yes |
| Made in Spain | Not |