Lince S
Ref: 80210000-AW
Downloads: 
Surface evacuation luminaire LINCE S 75lm
· Familia de luminarias de evacuación para montaje en superficie - semi-empotrado
· Cuerpo fabricado en policarbonato blanco y difusor fabricado en policarbonato opal.
· Diodo LED que señaliza la presencia de la tensión y la recarga del acumulador, protección contra descarga profunda.
· Disponible bajo demanda: Versión de 3h de autonomía, versión permanente, accesorio de semi-empotrar, policarbonato transparente.
Warranty: 2 years
PHYSICAL DATA| Color | White |
| Material | Polycarbonate |
| Diffuser material | Opal polycarbonate |
| Frame material | Polycarbonate |
| Driver/equipment included | Yes |
| Type driver/equipment | LED |
| Movement | Fixed |
| Degree of IP protection | IP65 |
| Degree of IK protection | IK08 |
| Operating temperature | 0 ~ 40 °C |
DIMENSIONAL DATA| Type of Installation | Surface |
| Format | Rectangular |
| Measure | 225 mm |
| Width | 125 mm |
| High/Depth: | 44 mm |
OPERATING DATA| Color temperature | 6.000 K |
| MacAdam grouping | 3 |
| Emergency light flow | 100 lm |
| Optical distribution | Direct |
| Optical Symmetry | Extensive |
| Opening angle | 120 ° |
| Number of LEDs: | 8 |
| LED type | Mód.lineal LED |
| Emergency lamp | 100 |
| Number of lamps | 1 (included) |
| Type of lamp | LED module |
| Replaceable lamp | Not |
| Life time | 40.000 h L70B10 |
| Autonomy | 1 h |
| Emergency operation | Not permanent |
| Battery | Yes |
| Number of batteries | 1 |
| Battery technology | Ni-Cd |
| Battery characteristics | Níquel Cadmio |
| Recharge time | 24 h |
| Autotest | Autonomous |
ELECTRICAL DATA| Lighting technology | Led |
| Consumed power | 1 W |
| Non-permanent mode consumption | 1 W |
| Voltage | 220 - 230 V |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Insulation class | Class |
| Overload protection | Yes |
| Temperature protection | Yes |
REGULATORY COMPLIANCE| CE marking | Yes |
| BREEAM suitable | Yes |
| RoHS compliant | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Selective collection | Yes |
| Environmentally friendly | Yes |
| Photobiological safety | GR 0 |
| Mounting on flammable surface | Not |
| High energy efficiency | Yes |
| Easy installation | Yes |
| Made in Spain | Yes |