ALCAN Mini
Ref: 52610000
Downloads: 
Metro perfil Sup. ALCAN Mini (4500) + Opal (4501)
Profile of anodized aluminum in high quality silver of installation in surface of reduced dimensions and elegant design, for surface mounting.
It allows lengths of up to 2 meters, it can be cut to different sizes.
Opal diffuser that guarantees a great visual comfort and an optimal light distribution.
PHYSICAL DATA| Color | Gris |
| Material | Aluminio |
| Diffuser material | Policarbonato Opal |
| Frame material | Aluminio |
| Reflector material | Aluminio |
| Movement | Fixed |
DIMENSIONAL DATA| Type of Installation | Surface |
| Format | Rectangular |
| Measure | 1.000 mm |
| Width | 17 mm |
| High/Depth: | 8 mm |
REGULATORY COMPLIANCE| CE marking | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Selective collection | Yes |
| Environmentally friendly | Yes |
| Easy installation | Yes |
| Made in Spain | Not |